Bőrredő mérés

A testzsírszázalék mérés otthon

A legelterjedtebb mérési módok a mérleg, a tükör és a mérőszalag, ha követni szeretnénk a testünk változását. A tükör nem hazudik, de a látottakat hajlamosak vagyunk aktuális hangulatunk alapján elbírálni. A mérleg pedig a nap bármely időpontjában mutathat számunkra jót és rosszat is. Ezért terjedt el, hogy mérjük ébredés után, éhgyomorra magunkat. A mérőszalaggal is akár minden nap kaphatunk más cm-t. Elég csak kicsit máshol mérni, vagy egy picit gyengébben, illetve szorosabbra húzni és a centik másképp alakulnak.

Testzsírszázalék mérő mérleg

Említsünk pár szót a testzsírszázalék mérő műszerekről, amelyek a zsír- és izomszövet eltérő elektromos ellenállását használják fel, ugyanis a vizet nem tartalmazó zsírszövet ellenállása nagyobb. A testbe küldött elektromágneses jelek nagyságából számítják ki a testzsírszázalékot. Időben ez sem vesz többet igénybe, mint az előzőek, de ez már a megfizethető kategóriába tartozik, hiszen csak egyszer kell megvásárolnunk. Azonban van egy hátránya. A „ráállós” mérleg az alsótest elektromos ellenállását, míg a kézben tartandó műszer inkább a felsőtestét veszi jobban figyelembe. Ez azoknál okozhat problémát, akiknél a felesleg inkább fenék-, illetve combtájékra rakódik. Vagy a másik eshetőség, hogy a has, ill. a derék a kényesebb terület. A két eszköz együttes alkalmazásával viszont kiszámolható a pontos adat. Az átlagos testalkattal rendelkezők esetében többnyire pontos értéket adnak az egész testre vonatkozóan.

Testzsírszázalék mérése tolómérővel (bőrredő mérés)

A legegyszerűbb, a legolcsóbb és legpraktikusabb megoldás a tolómérő, más néven kalipert.

Ez egy speciális csipesz, precíziós műszer, amely a bőrredők vastagságának mérésére szolgál. A mért adatokból kiszámolható a testzsírszázalék. A mérőszalag feszességéből adódó hibákat elkerüli, mert, ezeket egy nyomásjelölővel látják el, így minden mérés ugyanolyan mértékben nyomja össze bőrünket, ami egyenletes mérést biztosít.

Működését tekintve nagyon egyszerű: csípjük össze a bőrünket; húzzuk el az izomtól; ennek a vastagságát mérjük meg a műszerrel. Az adott centimétert írjuk fel és végül a mért adatokból egy táblázat segítségével állapítsuk meg a testzsírunkat. Pontosságát tekintve kb.  ±3%-os tűréshatárral rendelkezik. A mérés titka, hogy tökéletesen ugyanolyan állapotban végezzük a mérést, azaz éhgyomorra, ugyanannyi folyadékkal, a nap ugyanazon idejében.

Hogyan használjuk a bőrredőmérő testzsírmérőt?

Amikre figyeljünk:

  • Mindegyik mérést végezzük ugyanazon az oldalon.
  • Ha van lehetőség kérjünk segítséget, hogy megkönnyítsük a mérést.
  • Állva és természetes testhelyzetben mérjük.
  • Tartsuk az összecsípett bőrt, amíg a mérést el nem végezzük azon a területen. Az ujjunktól kb. 1 cm-re tegyük a tolómérőt.
  • A kihúzott bőrredőt kb. a közepénél fogjuk össze.
  • Ismételjük meg a mérést akár 2-3×, hogy ugyanazt az eredményt kapjuk-e, amit aztán átlagolhatunk is.

Hol végezzük a mérést?

Két leggyakrabban alkalmazott módszer van: a 3 pontos, illetve a 7 pontos. Ezeknek az eredményei a Jackson-Pollock formulával számolhatók ki.

A 3 pontos előnye, hogy csak 3 megszokott helyen kell elvégezni a mérést, ami gyorsabb és könnyebben elsajátítható, mint a 7 pontos. A 7 pontos viszont mivel a test több pontján mér, pontosabb eredményt adhat.

A 3 pontos testzsír mérési módszer:

Férfiak

Mellkas
A mérés a mellbimbó és a hónalj között félúton végzendő. Az összecsípett bőr iránya megegyező a két pont közti egyenes irányával. Se nem függőleges, se nem vízszintes.

Has
Körülbelül 2 cm-re a köldöktől, függőlegesen kihúzott bőrön végezzük.

Comb
A térdkalács felett, és a lágyék vonala között, középtájon, a függőlegesen összecsípett bőrt mérjük meg.

Nők

Felkar
A felkar közepén, a függőlegesen összecsípett bőrön végezzük a mérést.

Derék
Végezzük el a mérést a hónaljjal egy vonalban, a csípőcsontunk felett 2 cm-re, kb. 45°-ban kihúzott bőrredőn, ami hátra fel és előre le irányba mutat.

Comb
A férfiakéhoz hasonlóan mérjük meg a térdkalács felett, és a lágyék vonala között, középtájon, a függőlegesen összecsípett bőrt. A különbség, hogy a mért lábunk térdét emeljük meg annyira, hogy a sarkunk ne érintse a talajt.